UDRŽUJTE SVÉ RITUÁLY!

Dnešní doba Home Office přímo vybízí k “lajdačení”:) Ráno se nalíčit? Obléknout si košili i když by vršek pyžama stačil? Cvičit i když mně nikdo nevidí?

Rituály pomáhají překonávat krize a podporují plány a dosažení cílů pro další období. Někdy vás mohou napadnou zcela spontánně, jindy nad nimi potřebujete přemýšlet nebo se inspirovat v tradičních rituálech. Tím, že si vytváříte vlastní rituály, aktivujete své mocné vnitřní zdroje, které vás celkově posilují. Rituál dobře plní svoji funkci, pokud vám pomáhá a je pro vás smysluplný.

Mám kamarádku, která po mnoha letech zaměstnání v bankovnictví začala podnikat z domu. Celý den je ve výrobně sama, ALE nalíčená, učesaná a s oblíbenou rádiovou stanicí. Tvrdí, že právě udržení rituálu “být ženou” (i když ji nikdo nevidí) je tajemství její spokojenosti a tudíž i jejího úspěchu.

Podle C. G. Junga rituál představuje most k hlubším duševním vrstvám, které se skrývají v nevědomí. Tímto mostem mohou být našemu vědomí přivedeny pozitivní síly.

Jak využívají rituály slavní?

Je známo, že Mark Zuckerberg eliminuje nutná rozhodnutí. Hodně možností na výběr je luxus, který si většinou chceme dopřát. Ale mnoho úspěšných a bohatých lidí si záměrně eliminuje možnosti, protože jim to šetří čas a odvrací to rozhodovací paralýzu.Než se rozhodnete, co si oblečete na sebe, nebo co si dáte k snídani, může vám to ubírat drahocenné minuty poklidného rána. Proto má Mark Zuckerberg 20 identických šedých triček. Říká, že se díky tomu může soustředit na to, co je opravdu důležité.  Já jsem si už několikrát koupila dvoje stejné šaty, kalhoty anebo halenky a je to fajn!

Naopak Steve Jobs měl ranní rozcvičku “myšlení” a každé ráno si pokládal tu samou otázku. „Kdyby tohle byl poslední den mého života, chtěl bych ho strávit tak, jak se chystám?“ Kdykoliv si na ní odvětil ne, věděl, že je s jeho životem něco špatně. Tento přístup mu dovolil následovat své sny, aniž by zapomínal užívat si života. Tento rituál jsem si neosvojila:)

Možná vám bude sympatický rituál žurnalisty Tima Ferrisse, který nikdy neodejde z pokoje bez ustlané postele.  „Vyhraj ráno, vyhraješ den.“ Tak zní moto v jedné z jeho knih. Ferriss žačne každý den tím, že si ustele postel. Je to jen malý úkol, ale také je za něj odměněn malým pocitem, že už ten den něco dokázal. Tento rituál držím, jen si budu muset uvědomit i tu výhru:)

A nebo možná máte obdobný rituál jako Jessica Alba, která si hned po ránu jde zacvičit s kamarádkami. Pokud si nezacvičíme hned po ránu, šance, že to uděláme později, mizí:) Ale přivstat si, abyste se mohli trápit v posilovně, není nic lehkého, že? Jessica našla způsob, jak si ranní vstávání ulehčit. Ráno posiluje s kamarádkami, má vůči nim závazek a nehrozí, že by  na cvičení nedorazila. Herečka přiznává, že cvičení není její nejoblíbenější kratochvíle, ale že jí pomáhá omezit stres a její kamarádky jsou pro ní motivací.

Takovouto podporu kamarádek jsem já sama nahradila “povinností” platit lekce ve fitness vždy trenérovi na místě. Když jsem si koupila permici, tak jsem chodila občas, jen když mi to "vyšlo". Motivace doklusat na lekci byla, když jsem věděla, že trenérka čeká a neměla by výdělek. 

Anebo rituál jednoho mého klienta, který do svého v kůži obaleného diáře píše pouze plnícím perem. A zapisuje pouze to, co potřebuje a ze zásady se k poznámkám vrací, protože má svůj diář “rád”.

A nakonec výčtu nelze nezmínit nejznámější sportovní rituál  týmu All Blacks- HAKA....odkaz zde

Čím více jste do rituálu zapálení, čím víc vás baví a máte z něj radost, tím více energie při něm získáte. U posledního zmíněného onen příjem energie platí na 100%!

Co s rituály?

Držte si ty, které máte zažité v běžném pracovním dnu; oblečení, make-up, svačina, zdravé jídlo, pauza, konec pracovní doby…

Jak na nové rituály?

Pokud máte činnost, se kterou chcete začít, například cítit se dobře u psaní emailů, cvičit, nekřičet na učitelky, jestli to s těmi úkoly teď nepřehánějí:)….

  1. Soustřeďte se na to, jak se při dané činnosti cítíte nyní
  2. Řekněte si, co chcete začít a co chcete přestat dělat (něco přijmout a něco opustit)
  3. Představte si, jak bude úžasné, až se to co si přejete stane realitou
  4. Řekněte si jak “vyzrajete” na svou neochotu, lenost, odkládání
  5. Nastavte si nový rituál


„Naše rituály nás definují. Když jste skeptičtí, nebude to fungovat.“ — Sherold Barr

Držím Vám pěsti a ráda Vás podpořím

Lenka

www.lenkabakova.cz